Tuesday April 22, 2014






Sports Briefs: Saints girls take fourth at home tournament

Murray Mitchell

Katt Thorne (21) of the NorKam Saints tries to defend Jacey McQueen of the West Kelowna-Mount Boucherie Bears in a semifinal at the NorKam Icebreaker senior girls basketball tournament on Saturday afternoon.

The NorKam Saints senior girls took fourth in their home Icebreaker tournament, finishing with a 65-23 loss to the Salmon Arm Jewels.

That loss followed the Saints’ 45-39 defeat at the hands of the West Kelowna-Mount Boucherie Bears in a semifinal. Jacey McQueen led the Bears with 16 points, while Katy Thorne led the Saints with 12.

The Prince George-Duchess Park Condors won the tournament, beating the Bears 73-25 in the championship final. Carly Shaw-McLaren led the Condors with 15 points, while Alexis Schick finished with 12.

The Valleyview Vikings lost their final two games, falling 43-41 to the Williams Lake-Lake City Falcons and 48-20 to the Kelowna-Rutland Voodoos.

Thorne was the only Kamloops player named to the tournament all-star team, joining Salmon Arm’s Lisa Petterson and Trice Taulti, Schick and Mount Boucherie’s Brentelle Ellerton.

* * *

The Sa-Hali Sabres senior boys basketball team closed out the Chilliwack Secondary Storm Classic with a 68-48 victory over the Sardis Falcons on Saturday.  

Sa-Hali had trailed 26-20 at the half but outscored the Falcons 48-22 in the third and fourth quarters.

Austen Langill, who was named a tournament all-star, led the Sabres with 13 points, while Adam Phillips had 10.

The Sabres finished the 12-team tournament in fifth place.

* * *

At an interclub speed skating meet that doubled as a B.C. Winter Games trial, the Kamloops Long Blades had a solid weekend in Kelowna.

Yolaine Kampman was second and Maria Demishkevich was third in the under-16 female Division 3. Alexander Demishkevich was first in the U14 male Division 2.

Holly Antifay also was first in the U14 female Division 4, with Dana Coulter second — the girls finished 1-2 in all the races.

The Winter Games team is to be named in the coming days.

In the Division 6 Mixed Open, Kris Pynten was second in the 1,000m and first in the 500m.

In the Division 7 Mixed Open, Timothy Mburu was first overall, winning all five distances, with Martina Antifay second in all distances and Vladimir Demishkevich third overall.

Teagan Lawhead was fourth in the 1,200m and 400m, third in the 200m, second in the second 200m, and first in the second 400m — all in the C,D, and E finals.





Sitemap / RSS   Glacier Community Media: www.glaciermedia.ca    © Copyright 2014 Glacier Community Media | User Agreement & Privacy Policy

LOG IN



Lost your password?